Ceny transferowe 
– nowy obowiązek!

Termin złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych dla większości podatników upływa 31 grudnia br., jednak już teraz warto podjąć temat realizacji obowiązków dokumentacyjnych. Nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców są przepisy dotyczące weryfikacji transakcji kontrahentów z tzw. rajów podatkowych, gdyż obowiązek ten wydłuża proces przygotowania dokumentacji.
Poproś o ofertę

Jak zarządzić nowym obowiązkiem?

Sprawdź, jak dochować należytej staranności w weryfikacji swoich kontrahentów pod kątem ich transakcji z rajami podatkowymi
  • Registration for IOSS 1 Procedura weryfikacji kontrahentów
  • Order goods 2 Przeprowadzenie audytu bazy kontrahentów
  • Shipment to UE 3 Przygotowanie niezbędnej dokumentacji cen transferowych

Oferta

  • Przygotowanie lokalnej dokumentacji cen transferowych;
  • Przeprowadzenie analizy porównawczej i analiz zgodności;
  • Przygotowanie procedury weryfikacji kontrahentów pod kątem pośrednich transakcji rajowych;
  • Przeprowadzenie audytu kontrahentów;
  • Wsparcie w złożeniu formularza TPR.

Dlaczego KR Group?

Zespół

Nasz zespół składa się z doradców podatkowych, księgowych i prawników.

Doświadczenie

Na co dzień pracujemy z klientami zagranicznymi.

Partnerstwo

Stawiamy na naszą proaktywność i odpowiednią komunikację.

Butikowe podejście

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, proponując najkorzystniejsze rozwiązania.

Kontakt

Miłosz Saramak

Head of Marketing
and Business Development
@: m.saramak@krgroup.pl
T: +48 538 558 328
Skontaktuj się z naszym ekpertem
lub wypełnij formularz

O KR Group

KR Group to polska, dynamicznie rozwijająca się grupa księgowo-podatkową o międzynarodowym zasięgu. Zatrudniamy ponad 230 specjalistów o zróżnicowanych kompetencjach, świadczących usługi profesjonalne w regionie Europie Środkowo-Wschodniej.

Rozumiemy realia biznesowe. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych ekspertów skutecznie wspieramy liczną grupę klientów niezależnie od ich wielkości, rodzaju czy sektora. Nasze rozwiązania są przemyślane i zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb.

FAQ

Kogo dotyczy nowy obowiązek weryfikacji kontrahentów?

Nowym obowiązkiem objęci są przedsiębiorcy dokonujący transakcji powyżej 500 000 PLN z kontrahentami. Muszą oni zweryfikować, czy Ci kontrahenci mają transakcje z jurysdykcjami określanymi jako „rajee podatkowe”.

Czy posiadanie procedury weryfikacji kontrahentów jest obowiązkowe?

Nie – posiadanie odpowiednio przygotowanej procedury jest wyłącznie rekomendowane. W przypadku potencjalnych kontroli organów, taka procedura może być kluczowa w określeniu należytej staranności Spółki.

Jak wykazać dochowanie należytej staranności?

Przy identyfikowaniu transakcji z rajami podatkowymi, wymagane jest dochowanie należytej staranności. Jednym z działań, które świadczą o dochowaniu należytej staranności jest uzyskanie oświadczenia od drugiej strony transakcji, stwierdzającego „rzeczywistym właścicielem” w ramach realizowanej transakcji.

Czy otrzymanie pisemnego oświadczenia jest gwarancją dochowania należytej staranności?

Nie – posiadanie oświadczenia kontrahenta nie jest gwarancją dochowania należytej staranności. Uzyskane oświadczenie nie może być sprzeczne z innymi, dostępnymi dla podatnika informacjami w zakresie ustalenia okoliczności rozliczeń drugiej strony transakcji z podmiotem rajowym.
Właśnie dlatego istotne jest posiadanie odpowiedniej procedury, które uwzględnia pozostałe kroki, które może podjąć podatnik, by ustalić status swojego kontrahenta w zakresie transakcji z rajami podatkowymi.
crossmenu