Przygotuj swoją firmę do wdrożenia nowych obowiązków o ochronie sygnalistów

Polska, podobnie jaki inne kraje Unii Europejskiej, wprowadza przepisy, które zapewnić mają możliwość zgłaszania pracownikom wszelkich naruszeń prawa, a osobom zgłaszającym – bezpieczeństwo. Sprawdź, czy Twoja firma przygotowana jest do nowych wymogów ustawy o ochronie sygnalistów. Dowiedz się:

 • jakie dokumenty należy implementować;
 • jakie działania należy podjąć w stosunku do pracowników i menedżerów firmy;
 • jakie rozwiązania technologiczne należy wdrożyć;
 • jakich błędów należy się wystrzegać.
Rozpocznij weryfikację

Wsparcie od KR Group

KR Group od prawie 25 lat wspiera przedsiębiorców w rozwoju ich firm. Bogata wiedza naszych ekspertów w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem, umożliwia nam świadczenie usług dla firm niezależnie od ich wielkości, rodzaju czy sektora. Powierz nam dostosowanie swojej firmy do przepisów o ochronie sygnalistów.

Oferujemy kompleksowe wdrożenie procedury ochrony sygnalistów:

Kompleksowe przygotowanie dokumentacji

Ustawa zobowiązuje firmy do opracowania wewnętrznego procesu oraz polityki przyjmowania zgłoszeń. Do równie istotnych obowiązków należy także wdrożenie rozwiązań zapobiegających przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami w związku z podejmowaniem działań zgłoszeniowych, czy dostosowanie regulacji RODO. Za niedostosowanie się do nowych wymogów grozić będą dotkliwe kary finansowe.

Stałe wsparcie prawne

Wspieramy naszych Klientów zarówno w procesie przygotowywania dokumentacji, jak i procesie realizacji obowiązków, które wynikają z przepisów ustawy o ochronie sygnalistów.

Szkolenia pracowników i menedżerów

Szkolenie poprowadzone przez ekspertów KR Group poszerzy wiedzę na temat praktycznych kwestii dotyczących nowych przepisów, a także efektywnego systemu zgłaszania naruszeń.

Logo Sygnalisci
KR Group przygotowało dedykowane rozwiązanie technologiczne, które jest zgodne z wymogami przepisów dotyczących sygnalistów. Aplikacja zapewnia anonimowość zgłaszającym, a przedsiębiorcom daje możliwość m.in. procesowania zgłoszeń, ich archiwizacji, generowania raportów, czy dodawania komentarzy do zgłoszeń.

Sprawdź, czy Twoja firma podlega nowym obowiązkom.

Nasz zespół stworzył ankietę weryfikującą zakres niezbędnych prac związanych z implementacją ustawy o ochronie sygnalistów.

Nasi eksperci są do Państwa dyspozycji - Umów konsultację z ekspertem.

Oferta KR Group

Decydując się na zakup spółki mogą Państwo wybrać spośród trzech pakietów wsparcia:

Pakiet Minimalny

Pakiet Standardowy

Pakiet Kompleksowy

 • Przygotowanie procedury ochrony sygnalistów;
 • 3 godziny konsultacji z prawnikiem w sprawie dostosowania regulacji do dokumentacji przetwarzania danych osobowych (RODO);
 • Wzór komunikacji z pracownikami.
 • Przygotowanie polityki sygnalistów;
 • 4 godziny konsultacji z prawnikiem w sprawie dostosowania regulacji do dokumentacji przetwarzania danych osobowych;
 • Pakiet szkoleń dla menedżerów i pracowników*;
 • Przekazanie materiałów onboardingowych dla nowych pracowników;
 • Wzór komunikacji z pracownikami.
 

*Do wyboru: szkolenie online lub nagranie, w przypadku szkolenia stacjonarnego stawka zgodna z cennikiem.

 • Przygotowanie polityki sygnalistów;
 • 7 godzin konsultacji z prawnikiem w sprawie dostosowania regulacji do dokumentacji przetwarzania danych osobowych;
 • Pakiet szkoleń dla menedżerów i pracowników*;
 • Przekazanie materiałów onboardingowych dla nowych pracowników;
 • Implementacja Safe Signal System - narzędzia KR Group do anonimowego zgłaszania sygnalistów.
 • Stałe wsparcie KR Group w kwalifikacji zgłoszeń sygnalistów;
 • Wzór komunikacji z pracownikami.

 

*Do wyboru: szkolenie online lub nagranie, w przypadku szkolenia stacjonarnego stawka zgodna z cennikiem.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Od kiedy obowiązuje procedura ochrony sygnalistów?

Ustawa o ochronie sygnalistów została przyjęta przez Sejm pod koniec maja, następnie zajął się nią Senat. Ostatnim etapem będzie podpis Prezydenta RP. Konieczność wdrożenia przepisów o ochronie sygnalistów przypadnie w okresie wakacyjnym lub jesienią 2024 roku.

Kim jest sygnalista?

Sygnalista to osoba, która w dobrej wierze, w celu poprawy sytuacji lub zapobieżenia szkodom, w sposób anonimowy zgłasza nieprawidłowości, nadużycia lub łamanie prawa w firmie.

Jakie podmioty mają obowiązek wdrożyć procedurę ochrony sygnalistów?

Przepisami o sygnalistach objęte będą podmioty z sektora publicznego, a także z prywatnego. Prywatne firmy mają obowiązek wdrożenia procedur w przypadku zatrudniania minimum 50 pracowników. Ważne: Do liczby 50 osób wlicza się pracowników, zleceniobiorców i usługodawców (o ile sami nie zatrudniają pracowników).

Co grozi za niewdrożenie procedury ochrony sygnalistów?

Za niedostosowanie się do nowych przepisów, osobie odpowiedzialnej za ustanowienie procedury zgłoszeń grozić może grzywna, orzekana w sprawach o wykroczenia. Właśnie dlatego nawet w przypadku już wdrożonych rozwiązań zalecamy ich weryfikację pod kątem zgodności z nowymi przepisami.

Moja firma działa w różnych krajach i już dostosowała się do przepisów. Czy zakres obowiązków dotyczący ochrony sygnalistów jest taki sam w każdym kraju UE

Dyrektywa Unii Europejskiej wyznacza jedynie minimum, jakie kraje członkowskie muszą implementować by realizować zasadę ochrony sygnalistów. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które znacznie rozszerzyły katalog praw sygnalistów, oraz formę ich ochrony. W tym przypadku dostosowanie się do przepisów innego kraju nie wyklucza obowiązku dodatkowego dostosowania się do polskich przepisów.

Czy istnieje możliwość otrzymania oferty wsparcia dostosowanej do indywidualnych potrzeb firmy?

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą dopasować odpowiedni zakres wsparcia.

Kto w mojej firmie odpowiada za wdrożenie przepisów o ochronie sygnalistów

Obowiązek ten dotyczy osób decyzyjnych w zakresie ustalania wewnętrznych procedur w firmie: członków zarządu, dyrektorów i menedżerów HR.

O KR Group

KR Group to polska, dynamicznie rozwijająca się od ponad 20 lat grupa księgowo-podatkowa o międzynarodowym zasięgu. Zatrudniamy ponad 230 specjalistów o zróżnicowanych kompetencjach, świadczących usługi profesjonalne w regionie Europie Środkowo-Wschodniej.

Rozumiemy realia biznesowe. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych interdyscyplinarnego zespołu ekspertów skutecznie wspieramy liczną grupę klientów niezależnie od ich wielkości, rodzaju czy branży.

Masz pytanie?

Zapraszamy 
do kontaktu

(+48) 22 113 14 51
office@krgroup.pl
Interesuje mnie pakiet...
Formularz Sprzedaż Spółki

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

crossmenu